Fundacja "ZDROWIE I ŻYCIE" z siedzibą w Bydgoszczy
Strona Główna - Artykuły - Download - Forum - Linki - Kategorie Newsów
Search   
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 1,332
Najnowszy Użytkownik: Bronx00
STWARDNIENIE ROZSIANE
STWARDNIENIE ROZSIANE


Stwardnienie rozsiane jest chorobą mózgu i rdzenia kręgowego. Stwardnieniem bocznym określa się chorobę, która rozwija się głównie w rdzeniu.
Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą, powoli postępującą chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w przebiegu której dochodzi do odcinkowego zniszczenia tłuszczowej osłonki otaczającej włókna nerwowe. W miejscu rozpadu osłonki powstaje rodzaj blizny (stwardnienia). Proces dotyczy osłonek mózgu i rdzenia kręgowego. Zmiany te powodują zaburzenia przewodzenia impulsów nerwowych, a to z kolei jest przyczyną takich objawów jak: drętwienie i drżenie kończyn, niedowłady, zaburzenia koordynacji, chodu, oddawania moczu i stolca, a u mężczyzn także impotencji. Dochodzi też do pogorszenia wzroku lub słuchu, a niekiedy do zaburzenia pamięci, orientacji i trudności w mówieniu.
W przebiegu choroby występują okresy poprawy, kiedy objawy zmniejszają się lub nawet cofają oraz okresy pogorszenia, kiedy objawy pogarszają się lub pojawiają się nowe.
Stwardnienie rozsiane występuje na ogół u ludzi w 20-40 rokiem życia.
Wśród chorych jest dwa razy więcej kobiet. Choroba trwa w najlepszym przepadku nieraz 10-20 lat, a właściwie schorzenie zaliczane jest do chronicznych, musimy brać leki do końca życie i nie mamy żadnych szans powrotu do zdrowia.

Przyczyna choroby z punktu widzenia medycyny akademickiej jest nieznana. Wśród czynników chorobotwórczych naukowcy przypuszczają, że choroba może być wynikiem zakażenia tzw. powolnym wirusem lub zatrucia. Inni sądzą, że jest chorobą autoimmunologiczną, w przebiegu której układ odpornościowy atakuje własne zdrowe tkanki. Jeszcze inni uważają, że czynnikiem tym są niedobory żywieniowe czy zaburzenia przemiany tłuszczowej. Są też i tacy, którzy uważają że w powstawaniu choroby bierze udział wiele innych czynników, między innymi podatność genetyczna.

Badania diagnostyczne obejmują analizy krwi i moczu oraz szczegółowe badania neurologiczne. Do ostatecznej diagnozy dochodzi się poprzez wykluczenie innych możliwości przyczyn choroby. Niekiedy jest także konieczne badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. W miarę postępu choroby wykonuje się także badanie rezonansu magnetycznego w celu wykazania lokalizacji zmian.

Leczenie w okresie pogorszenia stanu chorobowego polega na podaniu ACTH–syntetycznego hormonu wytwarzanego w organizmie ludzkim przez przysadkę mózgową.
W tym okresie podaje się również kortykosteroidy ( wydzielane przez korę nadnerczy ).
Ale tak jak i ACTH nie zawsze są one skuteczne.
Jeśli w przebiegu stwardnienia rozsianego występują zakażenia dróg oddechowych – stosuje się wówczas odpowiednie antybiotyki.
Niekiedy konieczne jest korzystanie z aparatu słuchowego, specjalnych okularów, kuli łokciowych, laski czy wózka inwalidzkiego.

Osoby ze stwardnieniem rozsianym mogą stosować wiele terapii alternatywnych. Istotne jest przy tym nauczenie ich odpowiedniego podejścia do samoleczenia.

Wśród terapii alternatywnych istotne miejsce zajmuje metoda dr Clark.
Według niej chorobę tę powodują przywry – pasożyty, które docierają do mózgu lub rdzenia kręgowego i próbują się tam rozmnażać.
Ważne jest, aby się dowiedzieć, w jaki sposób dochodzi do rozwoju tych pasożytów w mózgu i rdzeniu kręgowym. Dopiero skażenie mózgu rozpuszczalnikami umożliwia rozmnażanie się w nim przywr. Ksylen i toluen są typowymi rozpuszczalnikami (solwentami) obecnymi w mózgu, zawsze spotykanymi w przypadkach stwardnienia rozsianego. Najwidoczniej najpierw kumulują się one w ośrodkach ruchowo-czuciowych mózgu, ściągając tam pasożyty.

Toluen i ksylen są rozpuszczalnikami przemysłowymi, używanymi do produkcji farb i rozcieńczalników. Skażone są nimi niektóre napoje gazowane – najlepiej z nich zrezygnować.

Do przyczyn tej choroby należy zaliczyć bakterie z rodzaju „shigella” znajdujące się w mózgu, pochodzące z produktów mlecznych i rozwijające się w oborniku. Trzeba konsekwentnie sterylizować nabiał, albowiem nawet jedna łyżeczka nie sterylizowanego mleka dodana do omletu może spowodować reinfekcję. Nawet śmietana kremówka czy masło nie są bezpieczne bez obróbki termicznej.

Inną przyczyną związaną z stwardnieniem rozsianym jest rtęć ( polutant ) pochodząca z metali stosowanych w stomatologii. Rtęć, która jest ciągle uwalniana do jamy ustnej, nie jest wydalana w całości przez nerki i przewód pokarmowy – pewna ilość dostaje się do mózgu i rdzenia kręgowego. Sama rtęć z kolei może być zanieczyszczona innym pierwiastkiem – talem, który jest jeszcze bardziej toksyczny. Z tego powodu usunięcie rtęci powinno być przeprowadzone ze szczególna starannością, aby nie pozostawić żadnych śladów talu.

Również do skutecznej metody w leczeniu stwardnienia rozsianego - choroby, która jest określana jako nieuleczalna, należą nasze pospolite zioła.
Do tych ziół leczniczych należy przywrotnik pospolity (alchemilla vulgaris). W tradycji ludowej zwany jest płaszczem Matki Boskiej lub najlepszym przyjacielem kobiet.

Kolejne zioło to macieżanka piaskową ( thymus serpyllum ). Macierzanka dotarła do nas w XI wieku z krajów śródziemnomorskich, a spośród uprawianych, a potem powtórnie dziczejących gatunków można obecnie spotkać w naszych ogródkach przede wszystkim tymianek pospolity, zwany też macierzanym tymiankiem ( thymus vulgaris ).

Cenną rośliną leczniczą, na tę chorobę, występującą pospolicie przy drogach, na łąkach, ugorach, szczególnie w pobliżu zabudowań, powszechnie uważaną za dokuczliwy chwast – jest tasznik pospolity (capsella bursa-pastoris ). W tradycji ludowej tasznik znany jest pod nazwą kaletka pasterska, sumki pastusze, tobołki pastusze, kaszka, bydelnik.

Ponadto do tych cudownych ziół należy zaliczyć szałwię lekarską, dziurawiec, rumianek, krwawnik, skrzyp polny i korzenie żywokostu.

Szczegóły związane z likwidacją pasożytów i bakterii jak również oczyszczeniem środowiska, uzębienia, oczyszczenia nerek i wątroby oraz zastosowanie odpowiedniej diety, przygotowanie odpowiednich herbatek z ziół, nalewek, okładów i kąpieli można uzyskać poprzez bezpośredni kontakt z Fundacją – strona internetowa www.zdrowieizycie.tnb.pl , email zdrowieizycie@o2.pl , telefony (52) 372 39 65, kom. 605 525 033.

Bydgoszcz, 3 stycznia 2010r.


Opracował: Kazimierz Szafranek

 Dodane przez kazimierzszafranek dnia styczeń 03 2010 20:36:41 ˇ 0 Komentarzy ˇ 2258 Czytań Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Kazimierz Szafranek
15/09/2014 13:34
!!! Nowa Strona Fundacji Zdrowie i Życie !!! Szanowni Państwo, informujemy iż strona Fundacji Zdrowie i Życie dostępna jest pod adresem: www.zdrowieizycie.eu

kazimierzszafranek
07/11/2013 12:46
Witam serdecznie! Dziękuję za korzystanie z Państwa strony. Proszę mi podpowiedzieć, krok po kroku, jak mam wejść na stronę fundacji, aby coś dodać, coś zmienić. Pozdrawiam Kazimierz Szafranek

Potus
14/05/2013 22:21
Czy forum tu działa ??

lubiefutbol123
02/04/2013 13:20
Dobra [b][url=http://bramy.nete
asy.pl]Brama garażowa[/url][/b] nie jest złasmiley


toltek
20/05/2012 08:17
Witam Pana Jestem stałym słuchaczem audycji Radia bez cenzury. Mam w rodzinie poważny problem dotyczący jaskry. Jeśli znane są panu jakieś metody powstrzymujące chorobę, to bardzo pana proszę o lin

kazimierzszafranek
09/02/2012 18:26
agatagajewska1 Proszę sprecyzować poradę

Pekok
16/12/2011 20:07
powodzenia!

Danuta
19/04/2011 06:55
Bardzo pożądana strona. Czekam niecierpliwie na więcej informacji smiley Pozdrawiam ciepło


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie