Fundacja "ZDROWIE I ŻYCIE" z siedzibą w Bydgoszczy
Strona Główna - Artykuły - Download - Forum - Linki - Kategorie Newsów
Search   
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 1,455
Najnowszy Użytkownik: Klaudusiak104
AKUPRESURA / REFLEKSOTERAPIA /
A K U P R E S U R A / R E F L E K S O T E R A P I A /


Akupresura była stosowana już przez starożytnych Chińczyków, Japończyków i Hindusów, a na kontynencie amerykańskim przez Indian. W Europie elementy refleksoterapii były znane tylko w nielicznych krajach, na przykład we Francji. Tak jak akupunktura, jest jedną z najstarszych metod leczenia na świecie.
Nazwą refleksoterapia obejmujemy te metody leczenia, u których podstaw leżą mechanizmy refleksoryczne czyli odruchowe. Do takich metod zaliczamy masaże refleksyjne i tak: akupresurę, akupunkturę czy shiatsu.
Refleksoterapia jest ważną częścią składową refleksologii. Jako system leczniczy polega na stosowaniu masaży nóg, dłoni, ucha i innych części ciała.

Upowszechnienie tej metody następuje w pierwszej połowie ubiegłego stulecia.
Do znanych specjalistów w tej dziedzinie należał Amerykanin dr William Herbert Fitzgerald, Anglik Robert St..John, Australijczyk John Foster Grave, Francuz Gaston Saint – Pierre oraz Niemcy: Kibler i Pullkammer.
Technika refleksoterapii jest stosunkowo szeroko praktykowana w krajach anglosaskich. Przykładowo w szpitalach duńskich stosuje się masaż refleksyjny w formie obowiązkowej, wykonywany przez samych pacjentów pod nadzorem ordynujących lekarzy. Oficjalnie badania duńskiej służby zdrowia potwierdziły, iż rozszerzony o masaż refleksyjny zakres terapii prowadzi do szybszego zdrowienia i co za tym idzie – obniża koszty leczenia szpitalnego.

W Polsce technika masażu refleksyjnego rozpowszechnia się w drugiej połowie ubiegłego stulecia i to głównie w kręgach osób zainteresowanych naturalnymi metodami zachowania zdrowia, skupionych najczęściej wokół stowarzyszeń psychotronicznych i radiestezyjnych.
Należy jednak odnotować fakt zainteresowania tą techniką szeregu lekarzy medycyny akademickiej. Dla przykładu można wymienić grono lekarzy w Szczecinie, którzy wymieniają doświadczenia w praktykowaniu refleksoterapii na pacjentach. Także pozytywne opinie o efektywności techniki masażu refleksyjnego, wyraża doktor nauk medycznych Akademii Medycznej w Gdańsku – Andrzej Frydrychowski. Technika ta również jest wykorzystywana w kilku ośrodkach sanatoryjnych / Szczawnica – Zdrój / czy wypoczynkowych / Mielno k/Koszalina /.

A teraz chcę Państwu przybliżyć w ogólnym zarysie zasady działania refleksoterapii.
Funkcjonowaniem organów wewnętrznych człowieka takich jak: nerki serce czy wątroba, steruje wegetatywny układ nerwowy za pośrednictwem włókien nerwowych współczulnych i przywspółczulnych. Wegetatywny układ nerwowy nie podlega woli człowieka.
Funkcjonowaniem organów zewnętrznych, podlegających woli człowieka takich jak: oczy, uszy, kończyny, steruje somatyczny układ nerwowy za pośrednictwem nerwów motorycznych i czuciowych. Nerwy czuciowe, rozmieszczone podskórnie po całym ciele, służą do przekazywania do mózgowia sygnałów z otoczenia. W technice masażu refleksyjnego, nerwy czuciowe zwane są receptorami. Przyjęło się używać zamiennie pojęć „receptor - strefa refleksyjna”, chociaż receptor nie wypełnia całego obszaru strefy refleksyjnej, a występuje tylko w określonych skupiskach w obrębie tej strefy pod skórą i to na różnych głębokościach.
Technika refleksoterapii polega na uciskaniu lub masowaniu tych stref refleksyjnych.

Przeprowadzone eksperymentalnie pomiary wykazują, iż w wyniku masażu przekrój naczynia krwionośnego znacznie się zwiększa, a co za tym idzie następuje 4- krotny wzrost ilości przepływającej przez to naczynie krwi, przy nie zmienionym jej ciśnieniu!
Zwiększony przepływ krwi przez określony organ, jaki następuje w wyniku pobudzania nerwów czuciowych jego strefy refleksyjnej, prowadzi do jakże pozytywnych w skutki następstw - doprowadza do tego organu zwiększone dawki substancji budulcowych, tlenu, enzymów, hormonów, przeciwciał odpornościowych oraz produktów rozkładu.
Doświadczenia potwierdzają, iż niedostateczny przepływ krwi w chorym organie przedłuża czas jego rekonwalescencji, leczenia ran pooperacyjnych czy eliminowania jego zakłóceń funkcjonalnych.

Między każdym organem, a odpowiadającą mu strefą refleksyjną powstaje sprzężenie zwrotne.
W przypadkach najczęstszych ulega zakłóceniu odpowiednia strefa refleksyjna, jak na przykład z powodu noszenia niewygodnego i ciasnego obuwia. Wówczas do tych obszarów krew ma utrudniony dopływ. Z biegiem czasu w miejscach tych tworzą się zgrubienia i złogi, a ponadto z powodu zbyt małej cyrkulacji krwi tworzą się struktury z kryształów kwasu moczowego. Złogi te najczęściej powstają na strefach refleksyjnych.

Rzadziej ulega bezpośredniemu zakłóceniu sam organ. Może to nastąpić wówczas, gdy określony organ uległ defektowi z przyczyn choroby organicznej, względnie przy zranieniu spowodowanym przez czynnik zewnętrzny, jak to ma miejsce w wypadku samochodowym, przy pobiciu itp.

Kiedy skóra stopy lub dłoni jest stwardniała, człowiek nie reaguje na masaże refleksyjne.
Należy wówczas poprzez masaże usunąć te zgrubienia / złogi /, aby dany punkt refleksyjny zareagował.
Przedstawiona terapia koncentruje się głównie na stopach i dłoniach, które są obrazem całego organizmu.

Refleksoterapia nie wymaga specjalnych przygotowań ani leków chemicznych, a jest skuteczniejsza niż akupunktura. Poprawa następuje często już po pierwszym zabiegu.
Terapia ta działa na organy usytuowane głęboko w ciele człowieka i może stanowić pierwszą pomoc dla chorego, a choć wymaga nieraz więcej zabiegów, to jednak nie grozi konsekwencjami.
W przeciwieństwie do akupunktury jest bezbolesna, nie narusza skóry, nie stwarza zagrożeń infekcji.
Refleksoterapia jest obecnie stosowana do leczenia około 200 różnych schorzeń i interwencji w nagłych wypadkach.

Refleksoterapia jako naturalna metoda samoleczenia uznawana jest przez medycynę niekonwencjonalną za najpopularniejszą metodę uzdrawiania. Popularność tę zyskała dzięki swojej prostocie i skuteczności.
Terapia ta nie uzurpuje sobie prawa do leczenia wszelkich chorób, ale w połączeniu z medycyną akademicką może stanowić metodę wspomagającą i przyspieszającą powrót do zdrowia.

Masaże refleksyjne można stosować niezależnie od wieku, począwszy od niemowlęcia, a kończąc na staruszku.
Bardzo pożyteczne są masaże profilaktyczne.
Nie należy stosować masaży w ciężkich schorzeniach, takich jak:
- zawał serca,
- zaawansowany nowotwór,
- obfite krwawienie,
- rany,
- podczas ciąży.

Jakie praktykuje się techniki masażu, od czego należy rozpoczynać masaż refleksyjny i jak długo należy masować poszczególne punkty / receptory / dowiedzą się Państwo w kolejnym artykule na ten temat.Bydgoszcz, 26 maja 2009r.


Przygotował: Kazimierz Szafranek


 Dodane przez kazimierzszafranek dnia czerwiec 16 2009 21:00:09 ˇ 1 Komentarzy ˇ 2273 Czytań Drukuj
Komentarze
Kazimierz Szafranek dnia wrzesień 15 2014 14:01:56
Szanowni Państwo,
informujemy iż strona Fundacji Zdrowie i Życie dostępna jest pod adresem: www.zdrowieizycie.eu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 100% [1 Głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Żadnych głosów]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Kazimierz Szafranek
15/09/2014 13:34
!!! Nowa Strona Fundacji Zdrowie i Życie !!! Szanowni Państwo, informujemy iż strona Fundacji Zdrowie i Życie dostępna jest pod adresem: www.zdrowieizycie.eu

kazimierzszafranek
07/11/2013 12:46
Witam serdecznie! Dziękuję za korzystanie z Państwa strony. Proszę mi podpowiedzieć, krok po kroku, jak mam wejść na stronę fundacji, aby coś dodać, coś zmienić. Pozdrawiam Kazimierz Szafranek

Potus
14/05/2013 22:21
Czy forum tu działa ??

lubiefutbol123
02/04/2013 13:20
Dobra [b][url=http://bramy.nete
asy.pl]Brama garażowa[/url][/b] nie jest złasmiley


toltek
20/05/2012 08:17
Witam Pana Jestem stałym słuchaczem audycji Radia bez cenzury. Mam w rodzinie poważny problem dotyczący jaskry. Jeśli znane są panu jakieś metody powstrzymujące chorobę, to bardzo pana proszę o lin

kazimierzszafranek
09/02/2012 18:26
agatagajewska1 Proszę sprecyzować poradę

Pekok
16/12/2011 20:07
powodzenia!

Danuta
19/04/2011 06:55
Bardzo pożądana strona. Czekam niecierpliwie na więcej informacji smiley Pozdrawiam ciepło


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie