Fundacja "ZDROWIE I ŻYCIE" z siedzibą w Bydgoszczy
Strona Główna - Artykuły - Download - Forum - Linki - Kategorie Newsów
Search   
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 1,455
Najnowszy Użytkownik: Klaudusiak104
AKUPUNKTURA
AKUPUNKTURA


Akupunktura jako naturalna terapia lecznicza, jest jedną z najstarszych metod leczenia na świecie, znaną w Chinach od pięciu tysięcy lat. Zaliczana jest - obok akupresury - do grupy technik refleksoterapii. Metoda ta przechodziła różne koleje losu. Przeżywała wzloty i upadki, okresy triumfu i niepowodzeń, ale ostatecznie wyszła zwycięsko ze zmagań z przeciwnikami.

Dzisiaj akupunktura obejmuje swoim zasięgiem niemal cały świat, a w wielu krajach została oficjalnie uznana przez władze służby zdrowia. W krajach tych odbywa się mozolny proces zespalania tej starej chińskiej metody ze współczesnymi metodami leczenia medycyny europejskiej. Akupunktura stała się sojusznikiem współczesnej medycyny i stanowi jej cenne uzupełnienie.

W Polsce pierwsze próby wprowadzenia akupunktury i pozostałych metod tradycyjnej medycyny chińskiej miały miejsce w XVII stuleciu / pierwszym polakiem, który zapoznał się z tymi metodami był jezuita Michał Boym / i w pierwszej połowie XIX stulecia, kiedy to ukazały się w 1828 roku dwie prace doktorskie: Antoniego Baranowskiego na temat termoterapii / leczenie ciepłem różnych tkanek i narządów; nagrzewanie ciała gorącym powietrzem, parą wodną, gorącym piaskiem, roztopioną parafiną; przykładanie termoforów, kąpiele; ogrzewanie za pomocą różnych źródeł promieniowania np. lampą leczniczą lub poduszką elektryczną / oraz Józefa Domaszewskiego w roku 1830 na temat akupunktury. Obaj wymienieni lekarze uzyskali na podstawie tych prac stopień doktora medycyny, pierwszy na Uniwersytecie Wileńskim, a drugi na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W tym czasie wprawdzie próbowano leczyć akupunkturą w Polsce, jednak tylko w ograniczonym zakresie i to przez wąską grupę lekarzy.

W związku z ogromnym rozwojem i szybkim unowocześnieniem medycyny w drugiej połowie XIX stulecia, zainteresowanie akupunkturą w Polsce / podobnie zresztą jak w pozostałych krajach Europy Zachodniej / wyraźnie osłabło. Lekarze przestali się zajmować tą metodą leczenia, tłumacząc ten fakt brakiem wystarczających podstaw naukowych tego sposobu leczenia.

Dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, w związku z rosnącym zjawiskiem nieznoszenia leków i pewnej bezradności medycyny w terapii powszechnie występujących zespołów lub pojedynczych objawów chorobowych, takich jak migrenowe bóle głowy, nerwobóle, bezsenność, bóle stawowe pochodzenia gośćcowego, nerwice hipochondryczne, lękowe i depresyjne, moczenia nocne itp., przypomniano sobie o akupunkturze i zaczęto się nią poważnie interesować.

W wyniku pierwszych kontaktów z krajami Dalekiego Wschodu oraz Czechosłowacją, Austrią i Francją, które to kraje znacznie nas wyprzedziły w wiedzy teoretycznej i umiejętnościach praktycznych w zakresie tradycyjnej medycyny chińskiej, mała grupka pionierów zaczęła propagować akupunkturę i walczyć o jej oficjalne uznanie.
W roku 1978 powstała pierwsza w Polsce Poradnia Leczenia Akupunkturą w Warszawie przy ulicy Pasteura 10. W roku 1979 zaczęto systematycznie szkolić lekarzy na kursach akupunktury organizowanych przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Po długich staraniach powstała w roku 1981 Sekcja Refleksoterapii przy Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, która w roku 1986 została przemianowana na Polskie Towarzystwo Akupunktury. Zadaniem tego towarzystwa było szkolenie i doszkalanie lekarzy w zakresie tradycyjnej medycyny chińskiej, urządzanie kursów, konferencji i kongresów, inicjowanie i popieranie prac naukowych, nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów międzynarodowych oraz współpraca z krajami Dalekiego Wschodu, zwłaszcza z Chinami.
W roku 1986 powołano do życia w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej stanowisko specjalisty krajowego do spraw akupunktury, którego zadaniem był nadzór specjalistyczny nad akupunkturą w Polsce.
Dzięki staraniom Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Akupunktury zbudowano i oddano do użytku w 1988 roku Stołeczne Centrum Akupunktury przy ul. Winnickiej 10, które w krótkim czasie stało się wiodącą w skali krajowej placówką usługowo-szkoleniową oraz naukową. W Stołecznym Centrum Akupunktury pracuje obecnie kilkunastu lekarzy, którzy wykonują rocznie około 20 tysięcy zabiegów akupunktury.

Obecnie w Polsce ponad 1100 lekarzy wykonuje samodzielnie zabiegi akupunktury / codziennie robią około 8 do 10 tysięcy zabiegów, a rocznie nawet 2 miliony /.Wszyscy zostali wyszkoleni na kursach zorganizowanych przez Polskie Towarzystwo Akupunktury. W towarzystwie tym jest zrzeszonych blisko 2000 lekarzy zainteresowanych tą metodą leczenia.

Dla każdego lekarza zajmującego się leczeniem akupunkturą jak również dla pacjenta poddającego się zabiegom nakłuwania, ważny jest nie tylko ciągle jeszcze dyskutowany mechanizm działania leczniczego i przeciwbólowego tej metody, ale nadal budzi zainteresowanie chińska filozofia medycyny nierozerwalnie związana z tradycyjną medycyną chińską. Zgodnie z tą filozofią światem rządzi praenergia Qi złożona z dwóch sił YIN i YANG ściśle ze sobą związanych i nieustannie z sobą walczących. Chińczycy uważają, że warunkiem zachowania zdrowia jest utrzymanie równowagi pomiędzy siłami YIN i YANG. W przypadku zachwiania tej równowagi rozwija się choroba.
Następnym podstawowym prawem jest teoria pięciu elementów. Według chińskiej filozofii materialną podstawę świata stanowi 5 praelementów, a mianowicie: ZIEMIA, METAL, WODA, DRZEWO i OGIEŃ. Powyższe praelementy pozostają w ścisłym związku ze sobą. Każdy z nich związany jest z jednym z głównych narządów ciała. Sercu odpowiada OGIEŃ, śledzionie ZIEMIA, z płucami związany jest METAL, z nerkami WODA, a z wątrobą DRZEWO.
Okazuje się, że między tymi narządami istnieje takie samo powiązanie, jakie istnieje między odpowiadającymi im elementami. Narządy ciała ludzkiego oddziałują wzajemnie na siebie na zasadzie pobudzania lub hamowania. Poszczególne narządy wywierają regulujący wpływ na czynność pozostałych narządów.

Chciałbym Państwu przybliżyć zasadę działania zabiegu akupunktury. Akupunktura ma przywracać organizmowi zdrowie i równowagę, wpływając na przepływ energii Qi wzdłuż biegnących przez ciało kanałów , zwanych meridianami. Lekarz- terapeuta wkłuwa w skórę cienkie igły / złote lub srebrne / w punktach leżących na meridianach. Każdy z punktów odpowiada określonemu narządowi lub jego czynnościom. Zabiegi te leczą wiele rozmaitych chorób, między innymi lęki i depresję, schorzenia mięśni i kości, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krążenia, zaburzenia związane z miesiączką lub menopauzą, bóle głowy, alergiczny nieżyt nosa i ból pleców.
Podczas pierwszej wizyty lekarz-terapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad i pyta pacjenta o jego tryb życia. Następnie bada język i napięcie skóry oraz określa puls każdego z dwunastu głównych meridian – po 6 na każdym nadgarstku. Większość pacjentów potrzebuje dalszych wizyt, których liczba zależy od leczonych dolegliwości. Najczęściej przeprowadza się zabieg wprowadzania igieł w miejsca, w których znajdują się receptory odpowiadające określonym punktom ciała. Zwykle nie sprawia to bólu, ale czasem czuje się delikatne ukłucie. Igłę pozostawia się w miejscu wkłucia na pewien czas – od kilku minut do pół godziny.
Pacjent może być też poddany różnym innym zabiegom, na przykład akupresurze lub zabiegowi ogrzewania odpowiednich punktów żarem z liści i łodyg rośliny Crossostephium artemisioides / moxa /, które również wywodzą się ze starożytnej medycyny chińskiej.

Przykładowo zabieg akupunktury ucha polega na wprowadzeniu igieł do punktów na małżowinie usznej. Lekarz-terapeuta uważa, że ucho jest mapą całego ciała, a punkty reprezentują poszczególne narządy i ich czynności. Terapeuci stymulują te punkty laserem, słabymi ładunkami elektrycznymi lub polem magnetycznym.

Tą ciekawą i złożoną problematyką będącą jedną z bardzo skutecznych terapii naturalnych zajmie się również powstająca Fundacja „ZDROWIE I ŻYCIE”.Bydgoszcz, 05 kwietnia 2009r.


Przygotował: Kazimierz Szafranek


 Dodane przez kazimierzszafranek dnia kwiecień 13 2009 09:56:44 ˇ 1 Komentarzy ˇ 1792 Czytań Drukuj
Komentarze
Kazimierz Szafranek dnia wrzesień 15 2014 14:02:26
Szanowni Państwo,
informujemy iż strona Fundacji Zdrowie i Życie dostępna jest pod adresem: www.zdrowieizycie.eu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Kazimierz Szafranek
15/09/2014 13:34
!!! Nowa Strona Fundacji Zdrowie i Życie !!! Szanowni Państwo, informujemy iż strona Fundacji Zdrowie i Życie dostępna jest pod adresem: www.zdrowieizycie.eu

kazimierzszafranek
07/11/2013 12:46
Witam serdecznie! Dziękuję za korzystanie z Państwa strony. Proszę mi podpowiedzieć, krok po kroku, jak mam wejść na stronę fundacji, aby coś dodać, coś zmienić. Pozdrawiam Kazimierz Szafranek

Potus
14/05/2013 22:21
Czy forum tu działa ??

lubiefutbol123
02/04/2013 13:20
Dobra [b][url=http://bramy.nete
asy.pl]Brama garażowa[/url][/b] nie jest złasmiley


toltek
20/05/2012 08:17
Witam Pana Jestem stałym słuchaczem audycji Radia bez cenzury. Mam w rodzinie poważny problem dotyczący jaskry. Jeśli znane są panu jakieś metody powstrzymujące chorobę, to bardzo pana proszę o lin

kazimierzszafranek
09/02/2012 18:26
agatagajewska1 Proszę sprecyzować poradę

Pekok
16/12/2011 20:07
powodzenia!

Danuta
19/04/2011 06:55
Bardzo pożądana strona. Czekam niecierpliwie na więcej informacji smiley Pozdrawiam ciepło


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie